გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი,
გვარი : ცირა კახაძე
ელფოსტა: cira.kaxadze@gmail.com
თარიღი:
16.05.2019 წელი.
საგანი: ბუნება
სწავლების საფეხური/კლასი:
დაწყებითი /1-ლი კლასი.
მოსწავლეთა რაოდენობა:
5
სპეციალური საგანმანათლებლო
საჭიროების მქონე მოსწავლეები: ასეთი მოსწავლე არ არის.
გაკვეთილის ტიპი: ინტეგრირებული
/ ბუნება, ქართული.
გაკვეთილის თემა:
შინაური და გარეული ცხოველები.
გეკვეთილის მიზანი:
ü
შეძლოს შინაური და გარეული ცხოველების დასახელება და ამოცნობა; მათი ერთმანეთისგან გარჩევა გარკვეული ნიშან-თვისებების მიხედვით (საცხოვრებელი გარემო, ქცევა, ხმა).
ü
მოსწავლემ შეძლოს საგნების დაჯგუფება სხავადასხვა ნიშნის მიხედვით;
ü
შეძლოს
ფრაგმენტებისგან მთლიანი ცხოველების მოდელის აწყობა და მათი ხმოვანების
გახმოვანება;
ü
მოსწავლემ შეძლოს ნაცნობ
თემაზე/საკითხზე მოცემული სიტყვებისგან წინადადებების შედგენა და დაწერა;
ესგ-ს სანდარტით
მისაღწევი შედეგები:
ბუნ.I.3. მოსწავლემ
უნდა შეძლოს ცოცხალი სხეულების აღწერა არსებითი ნიშან-
თვისებების მიხედვით.
შედეგი თვალსაჩინოა,
თუ მოსწავლე:
• აღწერს და ადარებს
ერთმანეთს სხვადასხვა ცხოველს სხეულის ნაწილების (მაგ., თავი,
კიდურები, კუდი,
ყურები, ნისკარტი, ფრთები, ხორთუმი) მიხედვით;
• აწყობს ფრაგმენტებისგან
მცენარეების, ცხოველებისა და ადამიანის მთლიანი სხეულის
მოდელს;
• აჯგუფებს ცოცხალ
სხეულებს მცენარეებად და ცხოველებად, ასაბუთებს საკუთარ
გადაწყვეტილებას;
• მსჯელობს ადამიანისთვის
ცხოველებისა და მცენარეების მნიშვნელობაზე (მაგ.,
მცენარეების სხვადასხვა
ნაწილის გამოყენება საკვებად, საშენ მასალად, გარემოს
გასალამაზებლად;
ცხოველებისა და ადამიანების მეგობრობა; საკვები პროდუქტები,
რომლებსაც გვაძლევენ
ცხოველები);
• აყალიბებს კითხვას
სხვადასხვა გარემოში მობინადრე მცენარეების/ცხოველების
შესადარებლად. ეძებს
პასუხებს: აკვირდება და ადარებს ან/და ცხოველს (მაგ., ჭიაყელა, ლოკოკინა, პეპელა, ჭიამაია);
ქართ.დაწყ.(I).7.
მოსწავლემ უნდა შეძლოს სტანდარტით განსაზღვრული სხვადასხვა ტიპის ტექსტების წაკითხვა და გაგებაგააზრება; ტექსტში
ვერბალური და არავერბალური ფორმით მოწოდებული ინფორმაციის (მაგ., ილუსტრაციისა და ტექსტის) ურთიერთადაკავშირება.
ქართ. დაწყ. (I).15. მოსწავლემ უნდა შეძლოს წერის
ნაცნობი სტრატეგიების გამოყენება მიზნის შესაბამისად.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
• იყენებს მოდელს, მითითებებს/საყრდენებს
(ტექსტების შედგენისა და სათანადოდ გაფორმების
მიზნით);
• სიტყვის დაწერამდე ჩუმი ხმით წარმოთქვამს მას
(დასაწერ სიტყვას);
• ხმადაბლა, დამარცვლით გადაიკითხავს ნაწერს
შეცდომების აღმოჩენისა და გასწორების მიზნით.
დავალებათა/აქტივობათა ნიმუშები:
• სიტყვების/წინადადებების გადაწერა (წიგნიდან,
დაფიდან);
• მასწავლებლის მიერ მოცემული სიტყვების მიხედვით
მარტივი წინადადებების შედგენა;
• მარტივი სახის მცირე ზომის პრაგმატული ტექსტების
(მისალოცი/მოსაწვევი ბარათის, წერილის,
• არეული რიგით მოწოდებული სიტყვებისგან
წინადადების/მცირე ზომის პრაგმატული ტექსტის
შედგენა .
№
|
აქტივობის და მიზნის აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო რესურსები
|
დრო წთ.
|
|
1
|
კლასის ორგანიზება
|
ვერბალური
|
მთელი კლასი
|
კლასი, განლაგება.
|
1 წთ
|
|
2
|
მოსწავლეებისთვის გაკვეთილის თემისა და მიზნის გაცნობა.შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა.
|
ვერბალური
|
მთელი კლასი
|
გაკვეთილის გეგმა, შეფასების რუბრიკები,
|
2 წთ
|
|
3
|
აქტივობა
კლასის გამოწვევა. თამაში- ვიცნობ გარეული ცხოველებს.
|
ვერბალური კომუნიკაცია.
|
ინდივიდუალური
|
4 წთ
|
||
4
|
საშინაო
დავალების შემოწმება:
ვამოწმებ დავალებას ხმამაღლა და ინდივიდუალურად.
აქტივობის მიზანი: ვამოწმებ მოსწავლეს რამდენად აქვს კვლევის, ძიების
უნარი განვითარებული?
|
ვერბალური კომუნიკაცია
|
ინდივიდუალური
|
სახელმძღვანელო,საშინაო დავალების რვეულები, შეფასების
ინსტრუმენტები
|
2 წთ
|
|
5
|
გაკვეთილის
გამოკითხვა.
აქტივობის
მიზანი:ვამოწმებ რამდენად აითვისეს შესწავლილი
მასალა;
მეთოდის
აღწერა:ვუსვამ ფრონტალურ კითხვებს გაკვეთილის
ირგვლივ:
1.რა არის ნადირი?
2.რითი არიან
დაფარული ცხოველები?
3.რით იკვებებიან მტაცებელი ცხოველები?
|
ვერბალური კომუნიკაცია
|
ინდივიდუალური, გუნდური
|
სახელმძღვანელო
|
3 წთ
|
|
6
|
ახალი
მასალის ახსნა: გარეული და შინაური ცხოველები.
აქტივობის
მიზანი: მოსწავლე ეცნობა ახალ მასალას და
ამდიდრებს ცნობიერებას.
მეთოდის
აღწერა: ვხსნი ახალ გაკვეთილს, გარეულ და
შინაურ ცხოველებზე.
|
აქტიური მოსმენა
|
მთელი კლასი
|
სახელმძღვანელო,თვალსაჩინოება,
|
4 წთ
|
|
7
|
აქტივობა:
დავუკავშიროთ
შინაური და გარეული ცხოველები შესაბამის სიტყვებთან.
აქტივობის მიზანი: შეუძლიათ შინაური და გარეული ცხოველების გარჩევა.
აკავშირებენ ხაზებით სწორად.
მეთოდის
აღწერა:მოსწავლეები ჯგუფურად ასრულებენ დავალებას. ისინი აკავშირებენ სწორად
შესაბამის სიტყვებთან.
|
პრაქტიკული სამუშაო
|
ჯგუფური
|
თაბახის ფურცლები, სამუშაო მასალა.
|
3 წთ
|
|
8
|
აქტივობა
დიდაქტიკური თამაში - ცხოველთა ხმების
გახმოვანება და მათი საბინადროების
მიხედვით დალაგება.
ვიდეო შინაურ და გარეულ ცხოველებზე.
აქტივობის მიზანი: მათ შეუძლიათ მიმბაძველობა
და იმიტაციის ჩვევების უნარის გამომუშავება, საბინადროების გარჩევა.
აქტივობის
არწერა: მოსწავლეები ირჩევენ ბარათებიდან
ცხოველების სახელებს და ახმოვანებენ, ბაძავენ აღნიშნულ ცხოველს, შემდეგ გარბიან და
დგებიან იქ სადაც მათი საბინადროა. სოფელი და ტყე.
|
ვერბალური კომუნიკაცია
|
მთელი კლასი, ინდივიდუალური
|
მოსწავლეები
|
2 წთ
|
|
9
|
აქტივობა
კავშირი
ქართულ ენასთან- მარცვლებით სიტყვების აწყობა(ცხოველთა სახელების) და შესაბამის სურათებთან
დაწებება
მიზანი: ეს აქტივობა
უვითარებს ანალიზის და სინთეზის, გამთლიანების, თანმიმდევრობის,ლოგიკურ და კრიტიკულ აზროვნებას.
მარცვლების სწორად დალაგებით, შეუძლიათ სიტყვის გამთლიანება.
|
ვერბალური კომუნიკაცია
|
ჯგუფური
|
ფლიფცარტი, ფერადი ფურცლები
|
4 წთ
|
|
10
|
საშინაო დავალება:
სამუშაო რვეულში გვ.64. მოიფიქრონ და დააკავშირონ ხაზებით, ცხოველთა ხმები.
მიზანი:
დავალების აღწერა:
ü მოსწავლეს აქვს უნარი სწორად დაუკავშიროს ცხოველი
თავის ხმას, რასაც ის გამოსცემს.
ü უვითარდებათ: თვითმართვის, კვლევის, სააზროვნო და
პრობლემის გადაჭრის უნარები.
|
ვერბალური
|
მთელი კლასი
|
სახელმძრვანელო,
|
5 წთ
|
|
11
|
აქტივობა:
წინადადების დალაგება/ ქართულ ენასთან კავშირი.
მასწავლებლის მიერ მოცემული სიტყვების მიხედვით მარტივი
წინადადებების შედგენა
აქტივობის
მიზანი: უვითარდებათ: კომუნიკაციის თვითმართვის, კვლევის, სააზროვნო და პრობლემის
გადაჭრის გზების ძიების უნარები.
აქტივობის
აღწერა: მოსწავლეებს მასწავლებელი აწვდის
სიტყვებს, მათ უნდა შეძლონ წინადადების აწყობა.
|
ვერბალური
|
ინდივიდუალური, მთელი კლასი
|
შეფასების ინსტრუმენტები, შეფასების რუბრიკები.
|
3 წთ
|
|
12
|
შეფასება
განმავითარებელი.
|
ვერბალური
|
ინდივიდუალურად ვუკეთებ შეფასების კომენტარებს თითოეულ
მოსწავლეს.
|
მთელი კლასი.მასწავლებელი
|
2 წთ
|
|
13
|
დამატებითი აქტივობა
|
მოსმენა
|
მთელი კლასი
|
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლე შეძლებს:
v
შეძლებს შინაური და გარეული ცხოველების დასახელებას და ამოცნობას; მათ ერთმანეთისგან გარჩევას გარკვეული ნიშან-თვისებების მიხედვით (საცხოვრებელი გარემო, ქცევა, ხმა).
v მოსწავლემ შეძლეს საგნების დაჯგუფებას სხავადასხვა ნიშნის მიხედვით;
v შეძლებს ფრაგმენტებისგან მთლიანი
ცხოველების მოდელის აწყობას და მათი
ხმოვანების გახმოვანებას;
v მოსწავლე შეძლებს ნაცნობ თემაზე/საკითხზე მოცემული სიტყვებისგან
წინადადებების შედგენას და დაწერა- დალაგებას;
შეფასება:
ჯგუფის წევრების
თვითშეფასების რუბრიკა:
პასუხი დააფიქსირეთ
-X
კრიტერიუმები
|
კი
|
არა
|
აქტიურად
ვიყავი ჩართული ჯგუფის მუშაობაში
|
||
ვიცავდი
ჯგუფში მუშაობის წესებს
|
||
ჩემი
მოსაზრება იყო მნიშვნელოვანი
|
||
ვიზიარებდი
ჯგუფელის აზრს
|
||
დაცული
იყო დროის ლიმიტი
|
გაკვეთილზე გამოყენებული
ბიბლიოგრაფიის შესახებ: youtube -ს გან ვიდეო-გარეული და შინაური ცხოველების შესახებ
shemetsneba.ge,
seaworld.org/animals/sounds/
ქართული_1_(მასწავლებლის_წიგნი).pdf ბუნება- მეთოდური. pdf
ხელმოწერა: ცირა კახაძე
Комментариев нет:
Отправить комментарий