четверг, 21 ноября 2019 г.

სტანდარტული გაკვეთილი ბუნებაში

მასწავლებელი
სტანდარტული გაკვეთილი ბუნებაში.  მე-4 კლასი
სსიპ წალკის მუნიციპალიტეტის სოფელ გუმბათის საჯარო სკოლის  დაწყებითი კლასების პედაგოგი ცირა კახაძე
პ/ნ--------------- 
ელ.ფოსტა: Cira.kaxadze@gmail.com.   ტელ:-------------
ჩატარების თარიღი
15 დეკემბერი 2017 წელი
საგანი
ბუნება        
სწავლების საფეხური/ კლასი
დაწყებითი / მე-4 კლ.
 მოსწავლეთა პროფილი
11 მოსწავლე
თემა
ამერიკის აღმოჩენა
დრო
45 წუთი
სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეები
ასეთი მოსწავლე კლასში არ სწავლობს
გაკვეთილის მიზანი
1.მოსწავლეები აღწერენ  გეგრაფიულ ობიექტებს, განასხვავებენ ფერის მიხედვით განასხვავებენ ხმელეთსა და წყალს გლობუსსა და რუკაზე;
2.მოსწავლეები გაანალიზებენ და შედარებებს გააკეთებენ სხვადასხვა ხალხის წარმოდგენებს დედამიწის შესახებ, იმსჯელებენ დედამიწის ფორმის შესახებ, დაიტანენ კონტურულ რუკაზე რომელიმე მოგზაურის მარშრუტს;

3. ჯგუფური მუშაობის დროს მოსწავლეებს უმუშავდებათ გუნდური მუშაობის უნარი, ტექნოლოგიების გამოყენებით, მათი მართვის უნარი, მოძიებული ვიდეოთი თუ სხვა მასალებით შექმნან პრეზენტაცია, რაც ხელს უწყობს მოსწავლეთა მაღალ სააზროვნო უნარების ჩამოყალიბებაში.




ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტი/ინდიკატორები.
ბუნ.IV.6.მოსწავლეს შეუძლია ზოგიერთი გეოგრაფიული ობიექტის აღწერა.

შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·         ფერის მიხედვით ასხვავებს წყალსა და ხმელეთს გლობუსსა და რუკაზე; 
·         აღწერს გეოგრაფიულ  ობიექტებს,  მათ შემადგენელ ნაწილებსა (მაგ., მდინარის სათავე, შესართავი, კალაპოტი, მთის მწვერვალი, კალთა, ძირი) და მახასიათებლებს (მაგ., ჩქარი - მდორე, ციცაბო - დამრეცი);
·         აკვირდება და აღწერს გეოგრაფიული ობიექტების თვალსაჩინო ცვლილებებს სეზონების მიხედვით, მონაცემებს წარმოადგენს კოლაჟების ან ჩანაწერების ან ფოტოების სახით.

ბუნ.IV.7.მოსწავლეს შეუძლია დედამიწის ფორმაზე მსჯელობა.
     შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·           იყენებს დედამიწის სხვადასხვა გამოსახულებას, კოსმოსიდან გადაღებულ სურათებს და საუბრობს დედამიწის ფორმაზე;
·           ადარებს სხვადასხვა ხალხის ადრინდელ წარმოდგენებს დედამიწის ფორმის შესახებ;
·           აგროვებს და აანალიზებს ინფორმაციას მოგზაურებზე,  მსჯელობს  ამ მოგზაურების წვლილზე დედამიწის ფორმის შესახებ წარმოდგენის ჩამოყალიბებაში;
·           დაიტან კონტურულ რუკაზე  გამოჩენილი მოგზაურების მარშრუტებ.



საჭირო წინარე ცოდნა და უნარჩვევები
·         მოსწავლემ იცის რუკის წაკითხვა;
·         მოსწავლემ იცის ოკეანეები და კონტინენტები;
·         მოსწავლემ იცის გეოგრაფიული აღმოჩენების შესახებ;
·         მოსწავლემ იცის  ჯგუფურ სამუშაოს შესრულებისას  ყველა წესის დაცვა;
შეფასება და თვითშეფასება
განმავითარებელი შეფასება, წარმოდგენილი კრიტერიუმები შეფასების რუბრიკებში;
სასწავლო მასალა და რესურსები
ელექტრონული Poverpointi, word -ის პროგრამები, ფილმი youtube -დან, ტექსტი,სახელმძღვანელო,თვალსაჩინოება, მულტიმედია,ინტერნეტ-რესურსი (ფლიტჩარტები,მარკერები,კომპიუტერი,პროექტორი,ცარცი დაფა და სხვა)
                                                     გაკვეთილის მსვლელობა
აქტივობები/სახელწოდება.
                          მიზანი            

ხანგრძლივობა;                   
                  ორგანიზების ფორმა
აქტივობა N1
გამოწვევა
აქტივობის მიზანი:(შესავალი) მოსწავლეები იხსენებენ შესწავლილ მასალას,იწყებენ ახალ მასალაზე ფიქრს. ხდება მოსწავლეთა გააქტიურება,ინტერესის გაზრდა.




5 წთ




ინდივიდუალური და ჯგუფური
მეთოდი
მეთოდის  აღწერა:მოსწავლეები საიდუმლო ყუთუდან იღებენ თითოეულად კონტინენტებსა და ოკეანეებს და აწებებენ შესაბამის ადგილზე.
აქტივობაN 2
საშინაო დავალების შემოწმება
აქტივობის მიზანი:მოსწავლეები მუშაობენ დამოუკიდებლად და უვითარდებათ მეტაკოგნიციის უნარი




3 წთ



ინდივიდუალური
მეთოდი
მეთოდის აღწერა:ვამოწმებ დავალება ხმამაღლა და ინდივიდუალურად.
აქტივობაN 3
გაკვეთილის გამოკითხვა
აქტივობის მიზანი:ვამოწმებ რამდენად აითვისეს შესწავლილი მასალა;
აქვე განვლილი მასალის გახსენება კროსვორდის მეშვეობით.



6 წთ



ინდივიდუალური,
ჯგუფური
მეთოდი
მეთოდის აღწერა:ვუსვამ ფრონტალურ კითხვებს გაკვეთილის ირგვლივ:
სადაურინ იყო მარკო პოლო? რომელ ქვეყანაში იყო წასული 20 წლის განმავლობაში?რა ერქვა წიგნს რომელიც იმ პერიოდისთვის დაიწერა? რა მნიშვნელოვანი როლი ჰქონდა მარკო პოლოს მოგზაურობას?

მოსწავლეები ავსებენ კროსვორდს ჯგუფურად, ქვეთავში შესწავლილი განვლილი მასალიდან, რაც უვითარებს დამახსოვრებისა და ლოგიკური აზროვნების  უნარს

აქტივობა N4
ახალი მასალის ახსნა
აქტივობის მიზანი: მოსწავლე ეცნობა ახალ მასალას და ამდიდრებს ცნობიერებას.


14 წთ


მთელი კლასი
მეთოდი
მეთოდის აღწერა:ტექსტის წაკითხვა; კითხვების დასმა გაკვეთილის ირგვლივ;რატომ იყო მნიშვნელოვანი ქრისტეფორე კოლუმბის მოგზაურობა? ატლანტის ოკეანის გადაცურვით რომელ ქვეყანას მიადგებოდა მისი აზრით? რომელ კონტინეტზე აღმოჩნდა იგი?
აქვე ვუყურებთ კინოფილმს ქრისტეფორე კოლუმბის მოგზაურობის შესახებ
აქტივობა N 5
ქრისტეფორე კოლუმბის მარშრუტი კონტურულ რუკაზე

აქტივობის მიზანი:კონტურულ რუკაზე რამდენად შეძლებენ მარშრუტის დადებას?



4 წთ

ჯგუფური
მეთოდი
მეთოდის აღწერა:მოსწავლეები ქრისტეფორე კოლუმბის მიერ განვლილ მარშრუტს დაიტანენ კონტურულ რუკაზე, რითაც კიდევ ერთხელ განამტკიცებენ ახალ მასალას.
აქტივობაN 6
წეპოვანი ფურცლებით გაკვეთილის ანალიზის გაკეთება
აქტივობის მიზანი: თუ რა გაიგეს წერილობით წარმოადგენენ, რაც ერთგვარი პრეზენტაციაა.


 


6 წთ



ინდივიდუალური
მეთოდი
მეთოდის აღწერა: მოსწავლეები წეპოვან, ფერად ფურცლებზე წერენ თუ რა გაიგეს ახალი მასალიდან, გადიან დაფასთან, აწეპებენ ხეზე და თან კითხულობენ.
აქტივობა N7
საჭიროების შემთხვევაში ფაზლის აწყობა.
იგი უვითარებს გამთლიანების, თანმიმდევრობის,ლოგიკური  და კრიტიკული აზროვნების უნარს.

? წთ


ჯგუფური
საშინაო დავალება:

დავალების აღწერა:
ü  მოსწავლე ეჩვევა დამოუკიდებლად გადაწყვეტილების მიღებას;
ü  არის პასუხისმგებელი, როგორც საკუთარი თავის, ჯგუფისა და მასწავლებლის წინაშე;


3 წთ
მთელი კლასი
 შეფასება
შეფასება იქნება განმავითარებელი ამავე დროს მოსწავლეები შეაფასებენ ერთმანეთს, როგორც ჯგუფურ მეცადინეობისას ისე ინდივიდუალურს.
4 წთ
ჯგუფური



Комментариев нет:

Отправить комментарий