პრობლემაზე ორიენტირებული სამოდელო გაკვეთილის
გეგმა ბუნებაში. მე-6
კლასი. მასწავლებელი: ცირა კახაძე
მასწავლებელი
|
სსიპ წალკის მუნიციპალიტეტის
სოფელ გუმბათის საჯარო სკოლის დაწყებითი
კლასების პედაგოგი ცირა კახაძე
პ/ნ 61009002905
ტელ: 551095737
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
გაკვეთილის ტიპი
|
სამოდელო - პრობლემაზე ორიენტირებული გაკვეთილი
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ჩატარების
თარიღი
|
01 აპრილი 2019 წელი
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
საგანი
|
ბუნება
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
სწავლების
საფეხური/ კლასი
|
დაწყებითი / მე- 6 კლ.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
მოსწავლეთა პროფილი
|
5 მოსწავლე
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
თემა
|
რით განსხვავდებიან ნივთიერებები?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
დრო
|
45 წუთი
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
სპეციალური
საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეები
|
ასეთი მოსწავლე კლასში არ სწავლობს
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
გაკვეთილის
მიზანი
|
1. moswavle
SeZlebs nivTierebaTa Tvisebebis
aRweras da maTi
cvlilebebis Sesaxeb msjelobas. Seaagrovebs informacias
organizmebisTvis mniSvnelovani nivTierebebis Sesaxeb da იmsjelეbs maT
daniSnulebaze, Caatarebs cdebs nivTierebebis fizikuri da qimiuri cvlilebebis
gamosakvlevad.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ეროვნული
სასწავლო გეგმის სტანდარტი/ინდიკატორები.
(მიზანი,
რომელიც მიმართუალია ცოდნისა და უნარ-ჩვევების
იმ ერთობლიობაზე, რომელსაც უნდა მივაღწიოთ გაკვეთილის ბოლოს, რაც წარმოადგენს
გაკვეთილის გაზომვად შედეგს).
|
bun.
VI.4. moswavles SeuZlia nivTierebaTa Tvisebebis aRwera da
maTi cvlilebebis Sesaxeb
msjeloba.
asaxelebs yofa-cxovrebaSi gamoyenebadi nivTierebebis magaliTebs da msjelobs
maTi Tvisebebis Sesaxeb; akvirdeba da adarebs nivTierebebs Tvisebebis mixedviT (mag. suni,
bzinvareba, wva, agregatuli mdgomareoba) ;
Sedegebs warmoadgens cxrilis saxiT, aanalizebs da gamoyofs
Tvisebebs, romlebic am nivTierebebis gamoyenebas ganapirobebs;
agrovebs informacias organizmebisTvis mniSvnelovani nivTierebebis Sesaxeb da
msjelobs maT daniSnulebaze (mag. Jangbadi, wyali, naxSirorJangi) ; atarebs
cdebs nivTierebebis fizikuri da qimiuri cvlilebebis (mag. agregatuli
mdgomareobis Secvla, nivTierebis gaxsna, airis gamoyofa, formis Secvla)
gamosakvlevad, Sedegebs aanalizebs da msjelobs am cvlilebebis gamomwvev
mizezebze (mag. gacxeleba, Sereva, dawva, meqanikuri zemoqmedeba) .
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
საჭირო
წინარე ცოდნა და უნარჩვევები
|
·
მოსწავლემ იცის ნივთიერების
არსის შესახებ, იცის ნივთიერებებთან უსაფრთხოდ მუშაობის დაცვის წესების შესახებ ;
·
მოსწავლემ იცის ნივთიერების
აგრეგატული მდგომარეობის შესახებ;
·
მოსწავლემ იცის ჯგუფურ
სამუშაოს შესრულებისას ყველა წესის
დაცვა;
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
შეფასება
და თვითშეფასება
|
განმავითარებელი შეფასება, განმსაზღვრელი
შეფასება; შეფასების რუბრიკებში;
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
სასწავლო
მასალა და რესურსები
|
ტექსტი,სახელმძღვანელო,თვალსაჩინოება, (ფლიტჩარტები,მარკერები, ცარცი დაფა და სხვა),
სინჯარა, სპირტქურა, როდინი, შაქარი, რკინის ნაქლიბი, გოგირდის ფხვნილი.პირბადე,
ხელთათმანი, სათვალე, წინსაფარი. შეფასების
ცხრილები, შეფასების თვალსაჩინოება, მონაცემთა შეგროვების ცხრილები.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
გაკვეთილის მსვლელობა
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
აქტივობები/სახელწოდება.
|
მიზანი
|
ხანგრძლივობა;
|
ორგანიზების ფორმა
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
მიზნის
გაცნობა
|
კლასის მობილიზება
|
2
წთ
|
მთელი კლასი
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
აქტივობა
N1
გამოწვევის
ფაზა-
შევავსოთ ცხრილი
|
აქტივობის მიზანი: წინარე ცოდნის გააქტიურების, მოტივაციის გაზრდა.
|
3
წთ
|
ინდივიდუალური
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
მეთოდის აღწერა:
მოსწავლეებს ურიგდებათ შესავსები ცხრილები სადაც უნდა ჩამოწერონ ლაბორატორიაში, ნივთიერების შესწავლის დროს წესების
დაცვის შესახებ. მოსწავლეებს უაქტიურდებათ წინარე ცოდნა,აქტიურად ერთვებიან საგაკვეთილო
პროცესში.
1. შევავსოთ ცხრილი:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
საშინაო
დავალების შემოწმება
|
აქტივობის
მიზანი:მოსწავლეები მუშაობენ
დამოუკიდებლად და უვითარდებათ პასუხისმგებლობისა და დამოუკიდებლად აზროვნების უნარი
|
2
წთ
|
ინდივიდუალური, ჯგუფური
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
მეთოდის
აღწერა:ვამოწმებ დავალებას
ხმამაღლა და ინდივიდუალურად.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
გაკვეთილის
გამოკითხვა
|
აქტივობის
მიზანი: მოსწავლეებს უვითარდებათ
ლოგიკური აზროვნების, ქრონოლოგიურად გადმოცემისა და ათვისების უნარი.
|
5
წთ
|
ინდივიდუალური,
ჯგუფური
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
მეთოდის
აღწერა:ვუსვამ ფრონტალურ
კითხვებს გაკვეთილის ირგვლივ:
1.როგორ შეიძლება გამოვიცნოთ ესა
თუ ის ნივთიერება;
2. რომელ ნივთიერებას ახასიათებს
გაცხელებისას აქროლება, რომელსაც იისფერსაც ეძახიან?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ახალი
მასალის ახსნა
|
აქტივობის
მიზანი: მოსწავლე ეცნობა
ახალ მასალას და ამდიდრებს ცნობიერებას.
|
6
წთ
|
მთელი კლასი
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
აქტივობა
N 2 --ცდა
|
აქტივობის
მიზანი:,,ნივთიერებათა ცვლილება“-მოსწავლემ შეძლოს ცდის ჩატარება
და მისი შედეგების გაანალიზება. moswavlem unda SeZlos am
cvlilebebis gamomwvevi mizezebis gaanalizeba.
|
7 წთ
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
მეთოდის
აღწერა: ახალ გაკვეთილის
ახსნის შემდეგ ვატარებთ ცდას: შაქრის ფიზიკური
და ქიმიური თვისებები და ნარევის დაყოფა.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
შენიშვნა
|
Zalian
mniSvnelovania, moswavleebma nivTierebisTvis damaxasiaTebeli cvlilebebi
sworad miakuTvnon fizikur an qimiur
movlenas da sworad esmodeT, ratom
aris wylis agregatuli mdgomareobis cvlileba fizikuri da ara qimiuri
movlena.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
აქტივობა
N 3
სიტუაციური
ამოცანა
/პრობლემის
წამოჭრის და გადაჭრის გზების ძიება.
|
აქტივობის
მიზანი: მოსწავლეები ეჩვევიან:
პრობლემის წამოჭრის და მისი გადაჭრის გზების ძიებას, პრეზენტაციების მომზადებასა და მონაცემების შეგროვებას.
|
8
წთ
|
ჯგუფური
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
მეთოდი
|
მეთოდის
აღწერა: მოსწავლეთა ჯგუფებს
ვაძლევ სიტუაციურ ამოცანას და ვთხოვ შეძლონ
პრობლემის წამოჭრა და მოიფიქრონ მისი გადაჭრის გზები. ვავალებ საპრეზენტაციო მასალის
მომზადებას ორგანიზმისთვის მნიშვნელოვან ნივთიერებების: წყალი, ჟანგბადი, ნახშიროჟანგის
შესახებ; პრეზენტაცია უნდა მოამზადონ შემდეგი
სქემის მიხედვით:
1.დაასახელეთ ნივთიერება;
2.დაახასიათეთ ეს ნივთიერება, აღწერეთ
მისი თვისებები;
3. იმსჯელეთ ამ ნივთიერების სასიცოცხლო
დანიშნულებაზე და მისი გამოყენების არეალზე.
შემდეგ გააკეთეთ პრეზენტაცია.
ქეისი- სიტუაციური ამოცანა.
ერთ პატარა სოფელთან შერეული ტყე
იყო გაშენებული, რომელსაც გვერდით მდინარე ჩამოუდიოდა.
ხანგრძლივი გვალვების გამო, უეცრად ტყე, ცეცხლის ალში გაეხვია…
1.რა პრობლემას ხედავთ?
2. საიდან წამოვიდა პრობლემა?
3.ფანტაზიის ფაზა - როგორ შევძლებთ
პრობლემის გადაჭრას?
4. რა რეალური გზები შეიძლება ვეძებოთ
აღნიშნული პრობლემის გადასაჭრელად?
.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ახსნილი
მასალის განმტკიცების ფაზა.
ცხრილების შევსება
|
აქტივობის
მიზანი: ახსნილი მასალის
განმტკიცება, შესწავლილი თემის ირგვლივ ლოგიკური
მსჯელობა.
|
6
წთ
|
ინდივიდუალური
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
მეთოდი
|
მეთოდის
აღწერა: ცხრილების საშუალებით
ვადგენ რამდენად აითვისეს ახალი მასალა. განმტკიცების ფაზა მოსწავლეებს უვითარებს
ანალიზის და სინთეზის, გამთლიანების, თანმიმდევრობის,ლოგიკური და კრიტიკული აზროვნების უნარებს.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
საშინაო
დავალება:
პრეზენტაციის მომზადება.
|
დავალების
აღწერა:
ü
მოსწავლე ეჩვევა დამოუკიდებლად გადაწყვეტილების მიღებას;
ü
ქიმიური ცვლილებების (მაგ. აგრეგატული მდგომარეობის შეცვლა,
ნივთიერების გახსნა, აირის გამოყოფა, ფორმის შეცვლა).
|
2
წთ
|
მთელი კლასი
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
შეფასება
|
შეფასება იქნება განმავითარებელი, თვითშეფასება
-შეფასების პლაკატის საშუალებით.ჯგუფური მუშაობის რუბრიკის შევსება.
|
4 წთ
|
ინდივიდუალური
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
გაკვეთილზე გამოყენებული ბიბლიოგრაფიის შესახებ:
Shemetsneba.ge, maswavlebeli.ge. მოსწავლის სახელმძღვანელო ბუნებისმეტყველებაში.
ცირა კახაძე
01.04.2019 წელი
ჯგუფის წევრების თვითშეფასების რუბრიკა:
პასუხი დააფიქსირეთ -X
კრიტერიუმები
|
კი
|
არა
|
აქტიურად ვიყავი ჩართული ჯგუფის მუშაობაში
|
||
ვიცავდი ჯგუფში მუშაობის წესებს
|
||
ჩემი მოსაზრება იყო მნიშვნელოვანი
|
||
ვიზიარებდი ჯგუფელის აზრს
|
||
დაცული იყო დროის ლიმიტი
|
გაკვეთილში ჩართულობის შეფასების
რუბრიკა
ქულები და
კრიტერიუმები
|
9-10
|
7-8
|
4-5-6
|
3-2-1
|
აქტიური მონაწილეობა
|
ყოველთვის
მონაწილეობს და ხშირად წარმართავს კიდეც საკლასო მსჯელობას
|
ყოველთვის
მონაწილეობს
|
ხშირად
მონაწილეობს
|
იშვიათად ან
საერთოდ არ მონაწილეობს
|
გამართული და
სწორი მეტყველება
|
გამართულად
მეტყველებს, აქვს მდიდარი ლექსიკა და შემოქმედებითად იყენებს
ენობრივ–გამომსახველობით საშუალებებს
|
გამართულად
მეტყველებს და იყენებს მართებულ სინტაქსურ და გრამატიკულ კონსტრუქციებს
|
იცავს
მართლმეტყველების ელემენტარულ წესებს. მეტ–ნაკლებად გამართულად საუბრობს
|
არ იცავს
მართლმეტყველების ელემენტარულ წესებს
|
საკუთარი აზრის
დასაბუთებულად წარმოდგენა
|
ყოველთვის
დამაჯერებლად და არგუმენტირებულად წარმოადგენს თავის მოსაზრებას
|
თითქმის ყოველთვის
ასაბუთებს საკუთარ მოსაზრებას
|
ხშ ირად ახერხებს საკუთარი აზრის
დასაბუთებას
|
უჭირს გამართულად
საუბარი, ხშირად ვერ ასაბუთებს საკუთარ აზრს
|
სხვისი აზრის
პატივისცემის დემონსტრირება
|
უსმენს სხვებს და
საკუთარ მოსაზრებას გამოთქვამს მოსმენილზე დაყრდნობით. კორექტულია.
|
უსმენს სხვებს და
საკუთარ მოსაზრებას გამოთქვამს.
|
უსმენს სხვებს და
აცდის საუბრის დამთავრებას
|
არ უსმენს სხვებს
და არ აცდის
საუბრის დამთავრებას
|
ხელმოწერა: ცირა კახაძე
01.04.2019 წელი
სსიპ წალკის მუნიციპალიტეტის
სოფელ გუმბათის საჯარო სკოლის დაწყებითი კლასების
მასწავლებელი ცირა კახაძე.
2019 წლის პირველ აპრილს ჩავატარე სამოდელო - პრობლემაზე ორიენტირებული გაკვეთილი მე -6 კლასში, ბუნების საგანში, თემაზე ,, რით
განსხვავდებიან ნივთიერებები?“.
გაკვეთილის მიზანი იყო:
ü moswavle SeZlebs nivTierebaTa
Tvisebebis aRweras da maTi
cvlilebebis Sesaxeb msjelobas;
ü Seaagrovebs informacias organizmebisTvis mniSvnelovani nivTierebebis
Sesaxeb da იmsjelეbs maT daniSnulebaze;
ü Caatarebs cdebs nivTierebebis
fizikuri da qimiuri cvlilebebis gamosakvlevad.
1.გაკვეთილი თავიდანვე წარიმართა გეგმის მიხედვით.ვფიქრობ მოსწავლეებმა ზუსტად გავიდნენ გეგმით
განსაზღვრულ შედეგებსა და მიზნებზე. განსაკუთრებით კმაყოფილი ვარ იმ შედეგებით რასაც
ითვალისწინებს ესგ-ს სტანდარტები.
bun. VI.4. moswavles SeuZlia nivTierebaTa
Tvisebebis aRwera da maTi
cvlilebebis Sesaxeb msjeloba
asaxelebs yofa-cxovrebaSi gamoyenebadi
nivTierebebis magaliTebs da msjelobs maTi Tvisebebis Sesaxeb; akvirdeba da
adarebs nivTierebebs Tvisebebis
mixedviT (mag. suni, bzinvareba, wva, agregatuli mdgomareoba) ; Sedegebs warmoadgens cxrilis saxiT,
aanalizebs da gamoyofs Tvisebebs, romlebic am nivTierebebis
gamoyenebas ganapirobebs; agrovebs informacias organizmebisTvis mniSvnelovani
nivTierebebis Sesaxeb da msjelobs maT daniSnulebaze (mag. Jangbadi, wyali,
naxSirorJangi) ; atarebs cdebs nivTierebebis fizikuri da qimiuri cvlilebebis
(mag. agregatuli mdgomareobis Secvla, nivTierebis gaxsna, airis gamoyofa,
formis Secvla) gamosakvlevad, Sedegebs aanalizebs da msjelobs am cvlilebebis
gamomwvev mizezebze (mag. gacxeleba, Sereva, dawva, meqanikuri zemoqmedeba) .
2. რაც შეეხება გაკვეთილზე გამოყენებულ სტრატეგიებს, აბსოლიტურად მიზანმიმართული
იყო და შედეგიც თვალსაჩინო.
ა) კლასში ხუთი მოსწავლეა და ყველა
მაქსიმალურად ჩართული იყოს საგაკვეთილო პროცესში.ისინი აქტიურად ასრულებდნენ ინდივიდუალურ
თუ ჯგუფურ სამუშაოებს.ჩემს მიერ დაგეგმილი
ყველა აქტივობა მათთვის სახალისო და საინტერესო აღმოჩნდა.
ბ)მოსწავლეები ასრულებენ ჩემს მიერ შედგენილ ცხრილებში დავალებას.მათ უნდა
გაარკვიონ, დებულება მცდარია თუ ჭეშმარიტი. ახალი მასალის ახსნის შემდეგ ჩაატარეს ცდა
და გაიგეს ნივთიერების ფიზიკური და ქიმიური თვისებები.
3. მოსწავლეთა ნამუშევრებიდან
გამოჩნდა ის, რომ მათ კარგად აღიქვეს პრობლემა და ეძებეს მისი გადაჭრის გზები.
გაკვეთილი მიმდინარეობდა აბსოლიტურად დინამიურად და ხალისიანად. მოსწავლეები აქტიურები იყვნენ მთელი გაკვეთილის განმავლობაში,
მუშაობდნენ დამოუკიდებლად და თავი გაართვეს დავალებების შესრულებას, იცავდნენ გაკვეთილზე მუშაობის წესებს. გაკვეთილი იყო დაგეგმილი ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტების
მიხედვით, რაც აბსოლიტურად დაცული იყო.
გაკვეთილზე მოსწავლეთა აქტიური ჩართულობისა
და პრაქტიკული სამუშაოების შესრულებისას მოსწავლეებს უვითარდებათ: კრიტიკული აზროვნების, მეტაკოგნიციის, ლოგიკური
მსჯელობის უნარები, თანამშრომლობისა და ჯგუფური
მუშაობის უნარები.
4. გაკვეთილის მიმდინარეობისას
ზოგადად ვიყენებ მრავალფეროვან სტრატეგიებს, რაც მოსწავლეებში ამაღლებს ჩართულობასა და მოტივაციას. რაც შეეხება გაკვეთილის
დასაწყის, მოსწავლეები გამოვიწვიე ცხრილების შევსებით - მათ უნდა შეევსოთ ცხრილები, რაც ავითარებს გაკვეთილის
მზაობას, წინარე ცოდნის გააქტიურებას და მიმდინარე
გაკვეთილის ირგვლივ მოლოდინებს.
მოსწავლეები ყველა ჩემს მიერ დაგეგმილ აქტივობაში აქტიურად იყვნენ ჩართულნი .რა სტრატეგიაც მე ავირჩიე ვფიქრობ მოვახდინე მათი ცოდნის კონსტრუირება.
გაკვეთილის ახსნის შემდეგ
დავსვით პრობლემური ამოცანა. ამოცანის გაანალიზების შემდეგ, მათ გაიყვენ ორ ჯგუფად
და დაიწყეს გადაჭრის გზების ძიება. გააკეთეს პლიფჩარტებზე პრეზენტაცია. მათ ზუსტად
გასცეს პასუხი და აღმოფხვრეს პრობლემა. გაკვეთილზე გამოყენებული აქტივობები საკმაოდ ეფექტური
აღმოჩნდა ჩემი დასახული მიზნის მისაღწევად.
5. რაც შეეხება
ჩემს სამოქმედო გეგმას, გაკვეთილის მსვლელობის დროს გეგმის მოდიფიცირება არ
დამჭირდა. დრო ზუსტად იყო დაცული.
6. ამ გაკვეთილის ხელმეორედ ჩატარებისას მოსწავლეებს კიდევ ერთხელ მივცემდი ზუსტ რეკომენდაციებს
გაკვეთილის მიმდინარეობის შესახებ.
რაც შეეხება საკლასო
გარემოს ჩვენი სკოლის შესაბამისად კარგი გარემო სუფევდა კლასში, მერხები განლაგებული
იყო ჯგუფურად.
ჯგუფები დაბალანსებული იყვნენ სუსტი
და ძლიერი მოსწავლეებით.
გაკვეთილზე გამოყენებული რესურსები: გამოყენებული
მქონდა: ელექტრონული Power pointi, word -ის პროგრამები, ტექსტი, სახელმძღვანელო, თვალსაჩინოება, (ფლიფტჩარტები, მარკერები, კომპიუტერი, ცარცი დაფა და სხვა)
მოსწავლეთა შეფასებისა
და თვითშეფასებისთვის, ჯგუფური მუშაობის თვითშეფასებისთვის მქონდა შექმნილი რუბრიკები, რაც იყო გამჭვირვალე,
სანდო,ვალიდური და ობიექტური. სისტემატიურად ვამოწმებდი და ვაკეთებდი უკუკავშირს გაკვეთილის მიმდინარებისას..
ამავე გაკვეთილის ხელმეორედ ჩატარების შემთხვევაში არაფერს არ შევცვლიდი
რადგან ზუსტად გეგმას მივყვებოდი და დაცული იყო დროის ლიმიტიც.
მომავალში გაკვეთილის
დაგეგმვის და ჩატარების დროს აუცილებლად გავითვალისწინებ
მოსწავლეების, კოლეგებისა და საკუთარ უკუკავშირს.
მე, როგორც მასწავლებელი მუდმივად ვცდილობ კლასში
შევქმნა ისეთი გარემო, სადაც იქნება პატივისცემა,სხვისი აზრის დაფასება და ურთიერთგაგება. ჩემსა და მოსწავლეებს შორის იყო მუდმივი ეფექტური
კომუნიკაცია მიმიკებითა და ჟესტიკულაციებით, რაც მეხმარებოდა კლასის უკეთ მართვაში.
გაკვეთილმა მიზანს
მიაღწია.
ცირა კახაძე
01.04.2019 წელი.
Комментариев нет:
Отправить комментарий